Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Antibiotika se stala běžně skloňovaným podstatným jménem. Víme o nich ale vše, co bychom měli? Například odnášíte-li si z ordinace předpis na antibiotika, vyzvedněte si je v lékárně co nejdřív. A proč? Na to jsme se zeptali Mgr. Leony Štěpkové z Alphega lékárny v Hostomicích nad Bílinou.

   anti

Existují v zásadě dva hlavní důvody. Prvním je, že než začne lék s obsahem antibiotika působit, trvá to dva nebo tři dny. Každý odklad léčby tak prodlouží dobu, než se zotavíte. Budete-li otálet se zahájením léčby déle než jeden nebo dva dny, může se stát, že zvolené antibiotikum nezabere, protože se vaše nemoc rozvine. Druhý důvod je zcela pragmatický, recept na antibiotika je platný pouze 3 dny, včetně dne vystavení vaším lékařem.

Samozřejmě existují výjimky, například u některých pacientů, kteří užívají antibiotické léky pravidelně, nebo dostanete-li předpis na medikament proto, že odlétáte na dva měsíce do divočiny. Tyto specifické případy však ponecháme stranou.

Vše, co potřebujete znát proto, aby léčba vaší nemoci byla úspěšná, byste se měli dozvědět v lékárně.

Lékárník by vás měl informovat zejména o těchto záležitostech:

* v jakých intervalech budete léčivo užívat a jakou formou, zda kapat, mazat nebo zavádět,
* jestli je potřeba dodržovat nějaký odstup od jídla nebo některých specifických potravin, léků či jiných látek,
* že musíte dobrat celé balení, eventuálně kolik dní máte medikamenty užívat,
* pokud budete do půl hodiny po podání léku zvracet, musíte si ho vzít znovu,
* jak se zachovat, budete-li na léky alergičtí,
* zda je potřeba vyhnout se slunění, kouření nebo alkoholu,
* upozornit na volně prodejné léky, které nesmíte s předepsaným antibiotikem kombinovat,
* vysvětlit, proč je vhodné doplnit léčbu antibiotikem probiotiky a jak dlouho probiotika užívat.

„Pokud vám nebude cokoliv jasné, nestyďte se zeptat. Je vždy lepší vše konzultovat s lékárníkem, třeba i několikrát, než udělat chybu," radí Mgr. Leona Štěpková z Aplhega lékárny.

Pokud jste na některá antibiotika alergičtí, je dobré upozornit na to nejen u lékaře, ale i v lékárně. Budete tak mít dvojitou kontrolu. Stejně tak se někdy stane, že vám antibiotika předepíše lékař, který neví o všech lécích, jež pravidelně užíváte. Vzpomenete-li si na to v lékárně, určitě to řekněte. Jsou totiž určité nedoporučené kombinace a v lékárně se dá vše ještě zachránit a vyřídit tak, abyste neměli závažné nežádoucí účinky jen proto, že jste zapomněli informovat lékaře.

7 ZÁSAD UŽÍVÁNÍ ANTIBIOTIK
* Především užívejte léky tak, jak vám byly předepsány, a dodržujte, co vám bylo doporučeno. Možná se to může zdát malicherné, ale má to své dobré důvody.
* Pokud si zapomenete vzít svou dávku léčiva včas, vezměte si ji ihned, jak si vzpomenete, a pokračujte pak dále ve správném intervalu. Vzpomenete-li si, až když máte brát další dávku, nezdvojujte ji.
* Nenasazujte si antibiotika sami bez konzultace s lékařem. V žádném případě si je „nevyměňujte", ani nepůjčujte v rodině nebo mezi přáteli.
* Neschovávejte si nedobraná antibiotika (např. z důvodu alergie) „na příště" nebo pro rodinné příslušníky.
* Vyskytne-li se u vás nějaký nežádoucí účinek, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem a nevysazujte léky sami.
* Pokud budete mít alergii, lék vysaďte a co nejdříve se spojte s lékařem.
* Nezapomínejte užívat probiotika s obsahem laktobacilů a bifidobakterií po celou doporučenou dobu.

Proč je tohle všechno důležité?

Mgr. Leona Štěpková uvádí dva hlavní důvody: „Prvním je oslabení imunity. Antibiotika zabijí ve vašem těle jak ty „zlé" mikroorganismy, co způsobily infekci, tak ty „hodné", které žijí v zažívacím traktu, v pochvě apod. a výrazným způsobem zvyšují vaši odolnost proti nemocem. Když po léčbě antibiotiky tyto hodné bakterie zemřou a vy je nedoplníte, „skolí" vás pak jakákoliv běžná viróza či jiná infekce. Často se pak stane, že se vyléčíte a téměř ihned dostanete průjem, výtok, plíseň nebo se nachladíte.

Druhým důvodem je rezistence. Část mikroorganismů léčbu antibiotikem přežije a zachová se podle hesla: „co tě nezabije, to tě posílí", takže na ně už to určité antibiotikum nikdy nezabere a oni se množí vesele dál. Čím častěji a zbytečně budeme léky s antibiotiky užívat a čím častěji je nedobereme (nedoléčíme se), tím více odolných kmenů přežije a my je nebudeme umět zabít."

Nadužívání antibiotik Bohužel není strašák typu globálního oteplování, ale realita dnešního dne. Pacienti umírají na infekce, na které by před 60 lety stačila čtvrtinová dávka „obyčejného" penicilinu, který používáme dnes.

   step

   Mgr. Leona Štěpková 

 

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300