Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Léky bereme jako samozřejmost, a když nám není dobře, ihned po nich saháme. Rozumnou alternativou prášků jsou bylinky, které nám pomohou překonat nachlazení, kašel, horečku i další neduhy. Nechte se inspirovat bylinnými recepty našich babiček.

   bylin

Nachlazení
Chřipka a nachlazení na nás číhají od podzimu do jara. Pokud se vám nechce ládovat se léky, vyzkoušejte alternativní recepty proti chřipce. Připravit si můžete například nápoj z 200 ml teplé vody, dvou lžic medu, šťávy z jednoho citrónu (a přidat můžete i trochu slivovice). Vše dobře smíchejte a dejte si štamprli vždy před spaním.

Skvělý je také bezinkový sirup. Připravíte ho ze zralých bezinek (asi 2 l), 1 l vody, 2 kg cukru a 0,5 l rumu. Bezinky nejprve povařte ve vodě a pak z nich vymačkejte šťávu. Do šťávy z bezinek přidejte cukr a opět povařte. Pak přidejte rum, zamíchejte a nalijte nejlépe do skleněných uzavíratelných láhví. Pijte každé ráno jako prevenci.

Kašel
Pokud vás trápí kašel, pomůže cibule. Velkou cibuli nastrouhejte, přidejte lžíci medu a pár kapek citrónu. Podávejte po lžících jako sirup.

Horečka a nachlazení
Proti horečce i chřipce si uvařte čaj z květu černého bezu. Bez podporuje pocení a pomáhá při nachlazení. Proti horečce pomohou také květy lípy. Čaj z lípy můžete použít i při zánětu horních cest dýchacích. Horečku snižuje také meduňka, která ovšem nepodporuje pocení. Hodí se ale i při bolestech nebo zažívacích potížích.

Bolest v krku
Na bolest v krku funguje hřebíček – zkuste ho rozkousat a šťávu pomalu polykat. Pomáhá také kloktání soli.

Nezapomeňte na med
V domácí lékárničce by neměl chybět med. Je plný vitamínů a hodí se pro slazení bylinných čajů. Med využijete při nachlazení. Pokud máte ze zimy popraskané rty, potřete si je vrstvou medu a nechte ho vstřebat do pokožky.

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300