Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

V sobotu 11. října se můžete svézt parním expresem z nádraží Praha-Braník na hrad Křivoklát, kde bude probíhat festival Křivoklání. Parní vlak poveze exkluzivně slovenská lokomotiva Štokr (556.036) majitele Výtopna Vrútky.

   kriv

Parní vlak bude sestaven z historických vozů a uprostřed soupravy najdete bufetový vůz, kde si kromě benešovského točeného piva a limonády můžete zakoupit upomínkové předměty z historie i současnosti železnice.

Parní vlak bude z Křivoklátu pokračovat přes Rakovník do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude o tomto víkendu ukončena letošní sezona. Rozsáhlá sbírka lokomotiv a železničních vozidel bude doplněna jízdami parních vlaků z Lužné do Kolešovic a zpět. Současně bude v provozu modelové kolejiště a průmyslová úzkorozchodná železnice s parní lokomotivou. Pro ty, co se rozhodnou jet do Lužné, mohou využít parního vlaku z pražského Masarykova nádraží s odjezdem v 8.10 hod, který jede v sobotu i v neděli.

Festival Křivoklání se koná o tomto víkendu 11. a 12. října a pořádá ho agentura Merlet spolu se Státním hradem Křivoklát. A protože Merlet patří k absolutní české špičce (spolupracuje při natáčení historických velkofilmů, např. Tři mušketýři, Báthory ad.), lze opět očekávat program nabitý akčními scénami v podání nejlepších skupin a souborů. Program je pestrou přehlídkou historického a scénického šermu, dobové hudby a divadla.

Kromě profesionálních šermířů Merlet uvidíte i scénicko-kaskadérskou společnost Maledictus, která se představí s programy Půlnoční lovec a Stroj času. Šumperský soubor Barbaři přinese neotřelý pohled na husitské hnutí. Středověkou hudbu v podání souboru Krless netřeba blíže představovat, protože návštěvníci hradu Křivoklátu ji dobře znají. Vyznavače keltského tras folku určitě potěší skupina Vintage Wine.

Na jubilejním 20. Křivoklání se budou bavit i děti. Pro ně bude připravena Rytířská stezka odvahy s několika stanovišti, na nichž budou plnit rozličné úkoly, které musela zvládnout středověká pacholata. Pořadatelé samozřejmě nezapomenou malé hrdiny odměnit. Kdo se na stezku nebude cítit, může se podívat na představení dětského divadla eMILLIon z Jihlavy.

Ke Křivoklání patří neodmyslitelně také jarmark. Ani ten nebude letos v programu chybět. Vyzkoušet si můžete střelbu z luku či kuše a další rytířské disciplíny. V několika tavernách je možné ochutnat teplou medovinu, svařené víno, domácí slivovici, opékanou slaninu, vuřty, placky a turecký med. Určitě si vybere každý. Vše se jako každoročně odehraje v překrásném prostředí Národní kulturní památky hradu Křivoklátu.

Jízdní řád Křivoklátského expresu na Křivoklání (sobota 11. října 2014): http://www.krivoklat.cz/evt_file.php?file=1012

Ladislav Lojka

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300