Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Dnes mám pro vás rozhovor s Mgr. Terezou Lindauerovou, která se s námi podělí o svých znalostech ajurvédy.

   lindau

Terezo jak jste se dostala k ajurvédě? A jaké s ní máte zkušenosti?

K ájurvédě jsem se dostala před lety, když jsem se začala zajímat o zdravější stravování a od kamarádky dostala ájurvédskou kuchařku. Ta mě nadchla a začala jsem se zajímat, nejdříve jako klient a pak jsem začala ájurvédu studovat, vycestovala za ní na Srí Lanku. Zkušenosti mám už docela bohaté, především se zaměřuji na základ ájurvédy, tedy diagnostiku a z ní vycházející životní styl a také na některé tělové terapie.

Co to přesně znamená, pro laika, který o ajurvédě nic neví?

Definovat v krátkosti ájurvédu je nemožné, ale ve zkratce bych řekla, že když víte, jaký jste podle ájurvédy typ, tedy jaká je vaše kombinace dóš a naučíte se, co je pro vás dobré, jak ve stravě, bylinách, koření, tak i v přístupu k tělu, pohybu, atd., bude vám lépe a zdravěji.

Co vás na ajurvédě učarovalo nejvíc? Jak moc vám změnila život?

Život mi změnila hodně, najednou jsem začala tušit, co si se sebou "počít", kam směřovat, ve spojení s jógou, kterou praktikuji, to bylo zlepšení o mnoho procent. Začala jsem stravou, pohybem, pochopila, proč mi nedělá dobře běh, ale naopak plavání, zamilovala jsem se do ájurvédských masáží a taky zklidnila psychiku, zahnala strachy, stresy. Je toho hodně, ale já se do ájurvédy zamilovala, myslím, že obecně stačí, když ji máte ráda a přijmete ji do života jen zčásti a i tak je to velká změna k lepšímu.

Proč je důležitý detox organismu pro nás důležitý a jaký s tím máte zkušenosti?

Detox je důležitý, abychom měli na čem stavět, pokud změníte stravu u zaneseného organismu, nebude to mít takový efekt, jako když ho vyčistíte. Ájurvéda je velmi přátelský, nedogmatický systém, takže ani při detoxu se nehladoví. Já ho doporučuji na jaře. Po zimě je tělo zanesené, protože přirozeně a správně, jíme více "hutných" potravin, abychom zimu ve zdraví - psychickém i fyzickém - přežili. Jaro je pak doba, kdy je čas tělo pročistit a připravit ho na zbytek roku. Konec konců, nečistí jen ájurvéda - vezměte si naše předky a maso-půst, před Velikonoci.

Pokud bych se rozhodla pro detox, co to pro mě všechno znamená?

Ten detox, který svým klientům doporučuji, tedy ten základní, je na 9 dní, během níž jíte určitou kombinaci surovin, vynecháte maso, mléčné výrobky, cukry, ale také kávu nebo alkohol. Jídlo se jí tepelně upravené a rozhodně během detoxu nemáte hlad. Musíte se ale připravit na to, že si budete jídlo připravovat sám, v restauraci, až na malé výjimky se nenajíte.

Můžete nám prozradit nějaký jednoduchý recept na detoxikační jídlo?

Rozehřejete oříšek ghí nejlépe v hrnci s tlustým dnem, na ghí orestujeme zeleninu vhodnou pro náš typ a dusíme pozvolna, dokud zelenina nepustí co nejvíce šťávy (cca 10 – 15 minut). Následně přidáme červenou čočku a zalijeme zeleninovým vývarem. Dusíme na mírném plamenu, dokud nezměkne čočka a dochutíme pro nás vhodným kořením. Přílohou rýže basmati.

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300