Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Film natočený podle scénáře britského scénáristy Seana Ellise měl premiéru 1. července na Filmovém festivalu v Karlových Varech. V hlavních rolích Jamie Dornan, Cillian Murphy nebo Aňa Geislerová nám přinášejí jedinečný pohled na to, jak to 27. května 1942 celé proběhlo. Mimo jiné nás film seznamuje i se složitou situací, ve které se známí parašutisté Gabčík s Kubišem nacházeli.

   ant4

Jak již samotný název napovídá, snímek zachycuje skutečný příběh atentátu na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Hlavní strůjce tzv. Konečného řešení židovské otázky byl zároveň třetím nejvýše postaveným mužem Třetí říše (po Hitlerovi a Himmlerovi). I přesto, že všichni parašutisté nakonec v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici zemřeli, je celá akce označována jako úspěšná. Na straně jedné signatářské země po atentátu odstoupily od Mnichovské dohody. To samozřejmě přispělo k obnově poválečné ČSR. Na straně druhé vypálené obce Lidice a Ležáky, několik tisíc mrtvých Čechů.

Myslím si, že je více než vhodné, abychom si tyto události připomínali. Je politováníhodné, že pokud se před některými lidmi zmíníte o "operaci Anthropoid" nemají ani ponětí, o co se jedná. Přestože, ať už úspěšná, či neúspěšná mise, je pro vývoj našich dějin podstatně důležitá.

   ant1

Anthropoid je smutný. Je napínavý. A to mne na něm zaujalo nejvíce. Z hodin dějepisu samozřejmě vím, jaký osud parašutisty stihl. Přesto to z filmu nebylo patrné na první pohled a do poslední chvíle člověk jako by doufal, že to nejhorší nenastane.

Co mne trochu mrzí je, že se vždy mluví jen o Gabčíkovi a Kubišovi. Ano, to oni atentát spáchali. Ale kdyby kolem sebe neměli, byť malou, síť ostatních odbojářů, jen těžko by se jim to povedlo. Proto si myslím, že by všichni měli znát i další parašutisty, kteří ten den přišli o život v boji za Československo. Adolf Oplátka, Josef Bublík, Jaroslav Švarc, Jan Hrubý a Josef Valčík zaslouží stejnou pozornost, jako Gabčík s Kubišem.

   ant2

V poslední řadě mne překvapilo, jakou zlobu ve mne vyvolalo jednání zrádce, Karla Čurdy. Doba minula, vrátit zpět nelze. Přesto když sledujete, jak jde někdo udat celý zbytek odboje, aby sám sebe zachránil, probudí to ve vás hněv. Na druhou stranu, ten člověk měl zcela jistě strach. Chtěl zachránit svou rodinu, včetně sebe, aby unikl téměř jisté smrti. Lze někomu vyčítat, že se postavil za svou rodinu? Odpověď musí najít každý sám a logicky, každý dojde k jinému závěru. O jeho svědomí ale může svědčit i fakt, že ve svém prohlášení odmítl zažádat o milost.

   ant

Na ČSFD je snímek hodnocen 82% a v mezinárodní filmové databázi (IMDb) má hodnocení 7,6/10. I to dle mého názoru vypovídá o kvalitě filmu.

   ant3

 

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300