Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Diagnóza introvert není nemoc, která by vás měla ve vašem osobním a zejména profesním životě omezovat. Introverti, ač si to mnohdy oni sami neuvědomují, mohou být dobrými networkery a jednoduše navazovat nové kontakty. Díky své empatii, uvážlivosti a minimu planých řečí si na networkingových akcích lehce naleznou své příznivce. Nemluví totiž primárně o sobě, ale jsou spíše v pozici tzv. „vrby". Umění naslouchat je jejich nespornou devizou, která jim umožňuje vytvořit si hlubší pouto s novými kontakty mnohem rychleji.

   1393485 10201487582843796_1484444127_n

Považujete se za introverta a domníváte se, že na networkingových akcích neuspějete? Opak může být pravdou. Neváhejte využít svých silných stránek k efektivnímu navazování nových kontaktů. Stručně si shrňme ty nejpodstatnější:
* Promýšlení věcí dříve než je vyslovíte. Tím docílíte, že budete působit přemýšlivě, připraveně a soustředěně.
* Koncentrace na jednu věc. V tomto případě se může jednat o nový kontakt, se kterým jste začali konverzaci.
* Pečlivé naslouchání. Nemáte potřebu neustále někoho přerušovat.
* Senzibilita. Dokážete vnímat potřeby, pocity a přání ostatních.

Jak být úspěšní jako introvert na vaší první networkingové akci? Zde je několik tipů:

1. Připravte se
· Dříve, než se vydáte na networkingovou akci, si promyslete, co od akce očekáváte, koho chcete poznat nebo co se chcete primárně dozvědět.
· Otázky si napište na papír a několikrát je nahlas zopakujte.
· Zároveň si rozmyslete, co chcete prozradit sami o sobě. Kromě klasického tzv. „elevator pitch" (vaše minutová prezentace) můžete hovořit i o svých osobních záležitostech.
· Nespoléhejte na to, že někdo bude udržovat konverzaci za vás. Rozmyslete si témata navazující hovor předem. Vodítkem vám může být tzv. „small talk".

2. Odhoďte stydlivost
· Cítíte-li se příliš stydliví přijít na akci sami, vezměte s sebou kolegu nebo kamaráda. Dejte si však pozor, aby vás jeho přítomnost neomezovala v navazování nových kontaktů.
· V případě, že jdete na akci sami, začněte se spíše seznamovat s jednotlivci či dvojicemi než se skupinami lidí, ve kterých je diskuze již v plném proudu. Zapojit se do započatého rozhovoru bývá náročnější.
· Namísto přemýšlení, jak těžké je seznámit se, pomozte ostatním s navázáním kontaktu s vámi. Mějte na paměti, že velká část lidí, která na networkingovou akci dorazila, se cítí stejně jako vy – mají strach oslovit někoho neznámého.

3. Vyzařujte pozitivní energii
· Snažte se být co nejvíce přístupní. Budete-li neustále zamračení a své ruce zkřížené přes prsa používat jako obranný štít, málokdo vás osloví. Využijte řeč těla, buďte usměvaví, oplývejte dobrou náladou a vyzařujte pozitivní energii a optimismus. Lidé se tak budou cítit vítáni a nebudou se ostýchat s vámi navázat konverzaci.

4. Využijte příležitost
· Máte-li příležitost, prohoďte pár slov s organizátorem akce nebo s řečníkem. Začít konverzaci s těmito lidmi je mnohem jednodušší než s kýmkoliv jiným. Organizátorovi můžete pochválit akci a s řečníkem se můžete pobavit o tématu jeho přednášky. Organizátor akce vás pak může také osobně představit lidem, které mají společný nebo příbuzný předmět práce.
· Pozorujte ostatní účastníky akce, ptejte se a učte se od nich. Kde jinde potkáte úspěšné networkery než na networkingové akci?

5. Zaměřte se na to podstatné
· Při konverzaci se vždy orientujte pouze na člověka, se kterým se bavíte. Nebrouzdejte očima po sále, zda-li neuvidíte někoho důležitějšího, a ani se příliš nezaobírejte myšlenkami, na co se dále zeptat.
· Pokud osoba, se kterou konverzujete, vás jako vhodný kontakt nezaujala, ukončete rozhovor ve vhodnou chvíli a poděkujte, že jste měli příležitost se s daným člověkem seznámit.
· Zaměřte se na kvalitu než na kvantitu. Věnujte čas kontaktům, které vás opravdu zajímají. Je lepší odejít s pěti kvalitními kontakty než s dvaceti vizitkami v kapse, které vám nikdy nebudou k užitku.

6. Analyzujte
· Po skončení akce vždy zanalyzujte, jak jste byli úspěšní. Zda byla splněna očekávání, která jste do akce vkládali, či existuje něco, co jste mohli zvládnout lépe, a tím docílit lepších výsledků. Nicméně i malý krůček je krokem vpřed.

   1393601 10201487592244031_474808798_n

Být introvertem má své výhody a nevýhody. Rozhodně se nesnažte přeměnit a dělat ze sebe někoho, kým nejste, abyste zapůsobili na ostatní. Diagnóza introvert je doživotní a vy její příznaky můžete využít ve svůj prospěch. Zúročte veškeré své pozitivní vlastnosti a prověřte je na nějaké networkingové akci. Vhodnou příležitostí může být večerní netradiční networkingová akce s názvem Business & Pleasure Networking.

Chcete se dozvědět více?

Kontaktujte Lenku Schánovou na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo navštivte webové stránky www.schanova.com 


 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300