Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

V letošním roce se opět potvrdily obavy některých rodičů. Vzhledem k nedostatečnému počtu míst ve státních školkách nebylo přijato téměř 40% dětí. V Praze a ve Středočeském kraji, kde je situace nejpalčivější, pomáhají problém řešit soukromá zařízení či sociální podnikatelské projekty. Jedním z nich je i letos otevřený Baby Office.

           xCf5fnMXDMoQDoe8BsLLok DKrxyzk7zy45_bweuTgGEDGEDwiFaKx-yofSrvi0ABsq5DPA

Aktivní rodič, který chce vedle výchovy dítěte také pracovat, naráží na problémy s umístěním potomka do státní mateřské školky. V Praze se v některých městských částech do těchto zařízení nedostanou ani čtyřleté děti. Míst je málo, školky berou přednostně předškoláky, kteří mají na přijetí nárok ze zákona. O dětech tříletých nelze téměř nikde ani uvažovat. Rodiče, kteří čerpají kratší rodičovskou dovolenou, se tak potýkají s problémy.

„Jakmile začnete přemýšlet o návratu do práce, nervy vám potečou proudem. V prvním roce přijde na řadu chůva, pak soukromá miniškolka (ovšem většina z nich je v provozu jen do 15:30 hodin) a poté vám svitne naděje na státní školku," svěřuje se na svém blogu Markéta Kaclová, maminka dvou dcer. „Po třech letech jsme se přihlásili do spádové školky... A protože bydlíme na Praze 9, zařadili jsme se mezi těch 60 procent dětí, které se nedostanou vůbec. Nic naplat, že máte v plánu nástup do práce, že úspory došly a babičky mají svůj život," líčí své zkušenosti. Na Markétu Kaclovou se nakonec usmálo štěstí. Její čtyřletá dcera se do školky dostala letos. Je však přesvědčená, že s tou mladší bude určitě hledat jiné řešení.

Vedení radnic a ředitelé státních školek se sice snaží situaci aktivně řešit (tvorbou nových míst, vzájemnou spoluprací mezi jednotlivými školkami, dorovnáváním kapacit, případně výměnou přihlášených žáků), ale i pro ně je množství dětí v těchto letech kritické.

„Snažíme se rodičům vycházet vstříc, ale bohužel kapacity jsou vždy jasně dané a nelze je zvyšovat. Ačkoliv se snažíme s kolegy hledat co nejefektivnější řešení a přijmout co nejvíce žadatelů, vždy musíme někoho po uzavření zápisů odmítnout," popisuje situaci Ivana Koutná, ředitelka MŠ Ke Kašně. „Máme-li šanci nabídnout rodičům nějakou alternativu, je to pro nás vždy příjemné."

Nabídka alternativních řešení je v Praze poměrně široká, i když ne vždy levná – od mateřských center podporovaných městskou částí, přes soukromé školky až po sociální podnikatelské projekty, jakým je např. coworkingové centrum s miniškolkou Baby Office. Tento projekt jako jeden z mála nabízí nejen školku pro děti už od 15 měsíců, ale i zázemí pro pracující rodiče. Za jeho spuštěním stojí podnikatelka v oblasti internetového marketingu, Hana Krejčí.

„Jak dokazují první ohlasy, po podobné službě je tu opravdu „hlad". Rodiče chtějí být aktivní i v době rodičovské dovolené, ale na rozdíl od jiných států Evropy pro to zde nemají příliš dobré podmínky," objasňuje Krejčí a dodává: „Věřím, že časem se nám podaří přesvědčit společnost a zvláště pak firmy, aby vytvářely zkrácené úvazky a umožňovaly tak rodičům realizovat se i na mateřské. Naším aktuálním cílem je nabídnout alespoň podporu těm, kteří podnikají nebo mají šanci pracovat na dálku."

           Ya67fqHocBDRkeXrLFvLok DKrxjpC1pVJHKR-a_fsesOQyywiFaKx-yofSrvi0ABsq5DPA

Coworkingové centrum Baby Office s miniškolkou funguje v pražské Michli od března 2013. Otevřeno má každý všední den od 8.30 do 17.30 hodin. Miniškolka pracuje podle vlastní metodiky sestavené pro děti od 15 měsíců. Částečně vychází z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání vydaného MŠMT a Kurikula podpory zdraví v mateřské škole. Dalším zdrojem a velkou inspirací jsou jí metoda artefiletiky, myšlenky vycházející z Konceptu kontinua a respektující výchovy.

POPISKY FOTOGRAFIÍ:
FOTO 1 – Rodiče řeší problémy s umisťováním dětí do státních školek (foto: Věra Křeháčková)
FOTO 2 – Řešení, jak skloubit práci a děti zároveň, nabízí například sociální podnikatelský projekt Baby Office (foto: Věra Křeháčková)

Více informací najdete na : www.babyoffice.cz 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300