Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Po úspěšném románu Bábovky, jenž patřil mezi nejprodávanější knihy roku 2016 vyšla před prázdninami letošního roku další kniha české autorky Radky Třeštíkové. I knihy Osm se zařadila mezi nejúspěšněji distribuované knihy. Těžko Osm charakterizovat pouze do jedním žánrem. Je to detektivka, nechybí však ani scény humorné a velká porce vztahových linií i problémů.

osm

Stejně jako v Bábovkách, i v tomto bestselleru autorka představuje propletenec osudů postav, které se více, či méně znají. Zpočátku může být těžké se zorientovat, kdo je kdo, ale po přečtení několika stránek tento problém mizí. Celý příběh je navíc zasazen v současnosti, a tak se zde na pozadí hlavního příběhu objevují i všem známá témata, jako například Facebook a přidávání fotografií, rasová nesnášenlivost a další.

Nerada stránky přeskakuji a už vůbec nemám ráda, když mi někdo prozradí konec příběhu. Samozřejmě, u některých lze očekávat určitý závěr, ale stejně se k němu vždy raději dočtu. Třeštíková nám však konec příběhu naservíruje hned na prvních stránkách. Vzhledem k převažujícímu žánru to však vůbec nevadí a čtenář si může celou dobu lámat hlavu, co se vlastně stalo. Prozrazení rozuzlení příběhu hned na začátku tak překvapivě ději vůbec neškodí.

osm1

Na začátku poznáváme mladou Michaelu, která leží v nemocnici poté, co byla postřelena v Ďáblickém háji. Ještě v době, kdy je v kómatu se u jejího lůžka ukáže nejlepší kamarádka, snoubenec, ale i další, které čtenář pozná až v průběhu dalšího čtení. Již z reakcí přátel je čtenáři lehce naznačeno, co se stalo. To však bez přečtení dalších kapitol nejste schopni rozklíčovat. Michaela se probouzí z kómatu a nikoho nepoznává, jen svého snoubence. Je to ale snoubenec? A co se stalo v uplynulém roce, který pro Michaelu představuje jen prázdnotu?

Nelze než kladně hodnotit nejen celou knihu, propracování postav a jejich vztahů, ale i vystavění zápletky jako takové. Osm má téměř čtyři sta stran a rozhodně není po sto stranách jasné, kdo střílel. Tak trochu jiná detektivka za přečtení určitě stojí!

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300