Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Hledáte chvilku klidu a jste zrovna v centru? Františkánská zahrada bude pro vás to správné místo. Nachází se přímo v samotném centru v rozhraní Václavského a Jungmannova náměstí.

   prh 17
Řád karmelitánů založil kolem roku 1348 tuto klášterní zahradu přináležející k chrámu Panny Marie Sněžné. Zahrada byla z části využívána jako ovocný sad i místo kde se pěstovala zelenina, ovoce a léčivé byliny. Ty v malé míře můžete v zahradě vidět i dneska.

   prh 4
Roku 1604 převzal klášter i se zahradou řád františkánů podle, kterých je zahrada pojmenována. Prošla velkými architektonickými úpravy, které se nesly v renesančním duchu.

   prh 20

Druhá světová válka se podepsala na rázu zahrady, ale ještě větší ránu zahrada s klášterem dostala v roce 1950, kdy odtud komunisti vyhnali františkánský řád. Poté byla zahrada zpřístupněna veřejnosti.

   prh 6

Otakar Kuča byl autorem návrhu nové zahrady, která začala v roce 1985 a trvala dlouhých sedm let.

   prh 12

Dnes je zahrada pojata jako příjemné odpočinkové místo. Zdejší travnaté plochy ohraničují nízké živé ploty s tisem. Uprostřed zahrady stojí žlutý raně barokní altán, dnes sloužící jako malý obchůdek. V zahradě jsou i umělecká díla v podobě fontánky chlapce s mušlí od Stanislava Hanzíka a sochařské dílo Poletuchy se třemi tančícími vílami z dílny Josefa Klimeše. Nepřehlédnutelné jsou vstupní okrasné kovové vrata od Karla Císařovského s motivy života sv.Františka. A samozřejmě tu nechybí pro děti dětské hřiště s prolézačky a pískovištěm. Posedět tu můžete na lavičkách pod kovovými obloukovými konstrukcemi s pnoucími voňavými růžemi a k tomu by neměla chybět ovocná míchaná zmrzlina ze Světozoru. Prostě klasika.

   prh 26

Užijte si relax přímo v centru Prahy! Františkánská zahrada si zaslouží vaší pozornost!

   prh 1

   prh 10

   prh 21

   prh 18

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300