Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Unikátní dřevěný most v Lenoře se stal předlohou mince, kterou před několika dny vydala ČNB jako pátou v pořadí z cyklu Mosty České republiky.

             DbL9wDGL5iUHof1yribV5M2BLOLMWUgnoGMaGOZdstZ-wn4yQNdeh51wpzopfDNGhIi UnI           

Na obou stranách pamětní mince z ryzího zlata je zachycen krytý dřevěný most v Lenoře, který od roku 1870 spojuje břehy Teplé Vltavy. „Na lícní straně je zobrazen průhled vnitřkem, z rubové strany potom pohled na dřevěný most z boku," uvádí Martin Wallek, majitel firmy E-MINCE.cz, která nabízí sběratelům kromě právě vydané i všechny ostatní mince z této série.

Výjimečně kvalitní ztvárnění vnitřku mostu a dokonalý soulad obou stran vznikl zásluhou slovenského výtvarníka Miroslava Hrice. Mince v nominální hodnotě pěti tisíc korun byla dána do oběhu v počtu 11 300 kusů ve špičkové kvalitě tzv. proof a 2 500 kusů v běžné kvalitě.

 cC0 wGmVTV_WqGVCQvHV5M2BLOLViUb-MXBmiSpSsYbqz-OfQNdeh51wpzopfDNGhIi_UnI     GXZdJ05 kpnsjdbMGkrcy4R6lUVnktPJbqpW9DabTzFAaHB6CTxnuGQbLp1wpzopTTNGtbs          

Také ostatní ražby v sérii zobrazují technicky, architektonicky nebo historicky zajímavé mostní stavby na českém území. Od roku 2011 byly postupně vydány mince Gotický most v Písku, Renesanční most ve Stříbře, Barokní most v Náměšti nad Oslavou a Negrelliho viadukt v Praze. Na mincích bude postupně vyobrazeno celkem 10 významných mostů České republiky.

Více informací na www.e-mince.cz 


 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300