Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Kristýna Malovaná je designérka, která stojí za pozornost. Je jiná, je svá, je originální. Vše totiž dělá srdcem a ne pro užitek. Takových opravdových umělecky nadaných lidí je pomálu.

   kris

Kdy tě napadlo, že se chceš vydat tímto směrem a věnovat se designu?

Nebyl to asi žádný konkrétní moment, spíš přirozené směrování a vývoj.

Oba dva tvoje rodiče jsou umělci, chodíš si k nim pro radu, nebo si jdeš svojí vlastní cestou?

Rodiče, jelikož jsou z oboru, tak byli vždycky spíše přísní a kritičtí pozorovatelé. Samozřejmě, když jsem nevěděla, nebyla si něčím jistá, zajímal mě jejich názor. Ale to bylo spíše když jsem byla mladší. Teď už mámu seznamuji s hotovými věcmi a občas se ptám na názor svého bratra, který má vždycky velmi speciální a upřímný názor.

   kris1

Mají velký podíl na tvé výchově, že jsi se, vydala v jejich uměleckých stopách?

Spíše prostředí, které mi poskytly, lidi okolo, jejich známí. Oni sami mě nikdy do ničeho nenutili, ani se nesnažili mě nějak ovlivňovat. Nebo si to aspoň vědomě nevybavuji. To všechno každého ovlivní a je to nějak podvědomě do člověka vepsané.
Ale vždycky mě imponují třeba lidé, kteří nepocházeli z žádných uměleckých kruhů a vyrůstali třeba někde na vesnici a přitom si k umění nějak cestu našli. To mě vždycky fascinovalo, jak se k tomu ti lidé dostali. Jaké shody náhod je k tomu svedly. Ale nemusí to nutně vést k umění, ale i k medicíně atp., prostě k oborům ne úplně běžným v danému prostředí.

Máš v sobě určitě spoustu talentu a k tomu rodinné dispozice, jak moc ti otevřeli cestu tvoje studia na uměleckých školách. Nestačí mít třeba jenom talent a škola není zase až tak důležitá?

Já jsem těch škol vystřídala a prošla více, od gymnázia po ty umělecké. Takže musím říct, že škola určitě není jediná varianta, ale dá člověku možnost se vzdělat tím, co ho baví. Je to snažší, než si to vyhledávat sám. A pak jsou také nesmírně cenné kontakty a přátelství z takovýchto škol. Např. když chci udělat logo, nebo něco dobře nafotit, vím přesně na koho se obrátit a také vím, že to bude provedeno skvěle a ještě to bude zábava. To si myslím, že je velká devíza uměleckých škol.

   kris3

Jsi spoluzakladatelkou studia MORPHE, které se specializuje na home výrobky, nábytek a interiérový desing. Jak tě napadlo začít vyrábět šperky? Je to přeci trochu něco odlišného, ne?

Šperky jsem vyráběla tak nějak vždycky. Takže to až takový skok nebyl. Jen jsem si rozšířila rejstřík a zaměřila se teď aktuálně na tuto cestu. Oboje je ale 3D prostor a ten mě vždy oslovoval.

Tvoje kolekce šperků jsou esteticky krásné a vesmírem energeticky nabité, kde bereš inspiraci?

Z cest, přírody, od lidí, ode všad. Snažím se absorbovat co nejvíce vjemů to jde. Jako houba.

   kris2

Vytváříš šperky i na zakázku? Přijdu k tobě, řeknu ti svůj nápad a ty mi podle toho vyrobíš například náhrdelník? Nebo vyrábíš pouze jenom podle své představy?

Ano, dělám i na zakázku a moc ráda. Většinou je předpoklad, že lidé, kteří ode mě něco na zakázku chtějí, mou práci znají a tak je jim blízký můj způsob práce. Probereme společně představu, co by ta daná věc měla říkat, kdo ji bude nosit, proč, a pak už se na to vrhnu. Na dalších schůzkách přinesu třeba prototyp, vizualizace, něco, kde si klient bude moci představit, jak daný šperk bude vypadat a já ho pak po odsouhlasení vyrobím.

Dneska je velký bum všechno nakupovat na internetu, ale já si musím šperk na sobě nejdřív prostě vyzkoušet a potom se rozhodnu, jestli je to ono. A to z fotek na netu opravdu nepoznám. Je šance si tvoje šperky někde vyzkoušet osobně?

Určitě ano! Jsem součástí dvou showroomů v Praze. Jeden se jmenuje Koncept story a je na Letné - Řezáčovo Nám.2. A druhý, kde mám i ateliér je v centru na Praze 1, v Jirchářích 8, v krásném dvorku.
V obou se občas i osobně vyskytuji. Doražte vyzkoušet :-)

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300