Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Nedaleko města Sedlčan se nalézá soukromí zámek Radíč . Chceme-li si udělat výlet to Jižních Čech a máme chuť navštívit jeden ze zdejších zámků, jeden z nejvhodnějších pro návštěvu s dětmi je tento objekt.

   zamek-radic

Nalézá se uprostřed jihočeské krajiny v příjemně zvlněném okolí se spoustou rybníků, které zakládal Jakub Krčín, a jelikož prošel rozsáhlou rekonstrukcí, může nám nabídnout své interiéry i exteriéry. Prohlídka tohoto zámku je od ostatních rozdílná a to tím, že pro dospělé návštěvníky je připraven okruh s dobově oblečeným průvodcem, při naší prohlídce to byla malířka, který vás provádí jednotlivými místnostmi a svůj výklad doprovází příběhem. Nejznámějším obrazem tohoto zámku je stropní malba s vyobrazením nymfy unášené satyrem. Jak je známo z antických dějin, nymfa i satyr znázorňují neřesti a až nespoutaný způsob života. Průvodkyně nám k tomu pověděla velmi zajímavý příběh, který můžete slyšet, pokud tento zámek navštívíte. I v ostatních místnostech jsou nádherné stropní malby, ke kterým je vždy vázán biblický příběh. Celý zámek je obnoven a je otevřen pro veřejnost teprve od roku 2010.

Historie zámku:
První zmínka o barokním panství Radíč je z roku 1333, kdy zde sídlil Odolen z Radíče. Původně zde stávala rytířská tvrz. Panství Radíč držela celá řada různých majitelů. Jedni z významných byla rytířská rodina Antonína, Josefa a Šebastián Losy z Losenau, jež nechali ve slavné dílně vynikajícího barokního sochaře Jana Brokofa vytesat v roce 1713 pískovcové sochy světců stojící před kaplí u zámku. Dalším z významných majitelů byl bohatý zemský advokát JUDr. Františku Pistlovi, který byl u lidu poddaného i u čeledi velice oblíben. Dodnes kolují o něm mezi lidmi veselé historky. Pistl zde hostil po několik desetiletí slavného filosofa, kněze a matematika Bernarda Bolzana. V novodobé historii koupil zámek Radíč v r. 1939 JUDr. František Oberthor, prezident čsl. bank v Praze. Prezident Oberthor celé panství zvelebil. Zámek Radíč patřil JUDr. Oberthorovi do r. 1949, kdy byl vyvlastněn státem. V současné době panství vlastní akciová společnost Kavalen Beta a.s. , provozovatelem je Chateau Radíč s.r.o., který zámek od roku 2010 pravidelně zpřístupňuje veřejnosti – konají se zde různé kulturní a společenské akce, v jižním křídle je nainstalována expozice, kudy probíhá hlavní prohlídkový okruh.

Avšak my jsme lákali na prohlídku pro děti a to je samotným nosným programem zdejšího zámku, protože tyto prohlídky jsou velmi zábavné a tematicky zaměřené. Např. Hledání pokladu s princeznou, Škola pro princezny a rytíře zámku Radíč,Tajemné šifry a symboly v barokních malbách s barokním malířem. A na závěr je zde připravena místnost, kde si malé princezny mohou obléci šaty a malí rytíři zde dostanou dřevěné meče a mohou si obléci dětskou rytířskou zbroj, což je jistě velmi poutavé a děti mají zážitek nejen z prohlídky zámku, ale také zkušenosti s dobovým oblečení.

Před vstupem do zámku vás jistě zaujme tzv. einsiedelnská kaple Navštívení Panny Marie,, před kterou jsou dvě sochy z dílny J.Brokofa a to Svatý Jan a Svatý Vít.

Zajímavostí jistě že, že vloni zámek navštívil Karel Gott se svojí rodinou. Samozřejmostí je možnost nákupu suvenýrů, občerstvení a posezení v krásné zámecké zahradě. Je zde možnost uspořádat svatbu i akce pro firmy i jednotlivce.

Další informace a fotografie z výletu ...

Cestopisy a Výlety po Čechách : www.cysnews.cz 

Autor a foto : Jiří Cysař 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300