Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Příznivce parních lokomotiv je v Čechách odkázán jen několik nostalgických jízd pořádaných při mimořádných příležitostech. Pokud se vám termín nehodí, nemáte možnost shlédnout parní lokomotivu a historický parní vlak v provozu. Avšak málokdo možná ví, že nedaleko našich hranic v německém Sasku je v každodenním provozu několik úzkokolejných tratí vybavených parní lokomotivou.

   zitavka

Jednou z těchto tratí, která je pro naše turisty nejvýhodnější z hlediska finančních nákladů a vynikajícího spojení z Liberce je Žitavská úzkokolejná dráha (Zittauer Schmalspurbahn) jedná se o trať ze Zittau do Oybinu nebo do Jonsdorfu. Tato trať je v trvalém provozu již od roku 1890 a to bez přerušení a jsou zde trvale nasazeny v provozu parní lokomotivy a můžeme zde nalézt unikátní místo a to přímo na trati ve stanici Bertsdorf, kde se trať dělí na dvě větve a v jednou čase zde vyjíždějí dva parní vlaky současně a to dvakrát denně v hlavní sezoně. Pro děti i pro příznivce těchto historických vlaků je to unikátní místo i co se týká saských úzkorozchodných tratí. Na této trati platí i jízdenky EURO NEISSE/LIBNET+, jenž jsou velmi výhodné a použitelné v celém příhraničí.

Délka jízdy až do stanice Oybin je zhruba 45 minut, byť vzdálenost je pouze 13 km. Proto má tato dráha také lidový název Zug ohne jede Eile, tedy vlak bez jakéhokoliv spěchu.Pokud naší turistickou vášeň neuspokojí pouze vyhlídková jízda vlakem, máme možnost na obou konečných zastávkách najít další turistické cíle a to v Oybinu zříceninu hradu a kláštera, kam i méně zdatné návštěvníky vyveze motorový vláček po silnici a v Jonsdorfu je možnost návštěvy Motýlího domu (Schmetterlingshaus) , který skrývá expozici v ohromné hale motýlů, plazů a tropických rostlin denně a celoročně.

Samozřejmě můžeme pro turistiku využít přírodního parku Žitavské hory a nadýchat se horského vzduchu, jelikož všechna místa jsou také vzdušnými lázněmi. Proto tuto lokalitu vřele doporučujeme z Prahy je jednoduše dostupná po dálnici Praha-Liberec a dále do Zittau a nebo využít autobusové spojení a pokračovat vlakovým spojem z Liberce. Nástupiště nádraží úzkokolejné dráhy je umístěno přímo před budovou hlavního vlakového nádraží.

Další fotografie z výletu ...

Cestopisy a Výlety po Čechách : www.cysnews.cz 

Autor a foto : Jiří Cysař

  

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300