Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Každý, kdo navštíví Krkonoše musí bezpodmínečně absolvovat jeden výlet a to s cílem na naši nejvyšší hoře Sněžce. Po přeměření se její vrchol již nalézá v nadmořské výšce 1 603 m a je umístěn na česko-polských hranicích. Proto i my jsme na tento vrchol naplánovali náš výlet.

      snezka1

Sněžka je přístupná ze všech stran a má také možnost nechat se vyvézt z Pece pod Sněžkou novou kabinkovou lanovkou. My jako turisté jsme však volili náročný výlet s východiskem naší trasy z lokality Friesových bud, jelikož zde trávíme Krkonošskou dovolenou. Vycházeli jsme z nadmořské výšky 1 200 m a postupně stoupali nejdříve po různých turistických trasách vzájemně na sebe navazujících, nakonec jsme se dostali až pod úpatí Sněžky. Cesta plynule stoupala a míjeli jsme postupně Dvorskou boudu, Chalupu na rozcestí, všeobecně známou Výrovku a to vše za krásného slunečného počasí s nádhernými výhledy do údolí. Avšak při stoupání od Výrovky na Luční boudu, kdy u památníku obětem hor se z ničeho nic obloha zatáhla a spustila se ohromná průtrž. Stěží jsme doběhli na Luční boudu a neplánovaně absolvovali občerstvení. U Luční boudy se nacházejí dva prameny pramen Bílého Labe a pramen Úpy. Bohužel déšť ani po hodině neustával, rozhodli jsme se vyrazit v dešti směr Sněžka. Naše rozhodnutí se ukázalo jako velmi dobré, protože během zhruba 300 m déšť již ustal a před námi se již objevila silueta naší nejvyšší hory. Přes Úpská rašeliniště jsme došli až polskému bufetu. K tomuto místu jsme měli za sebou zhruba 10 km cesty s nastoupenými výškovými 400 m. Zde poté máme dvě možnosti jak se na Sněžku dostat. První je po známé cestě česko-polského přátelství, která je mírnější po širokém chodníku dlážděném kameny, který se vine po obvodu celé hory anebo se vydat přímo prudkým výstupem s pomocí zábradlí s řetězy po horském chodníku. Cestou na vrchol jsou dvě vyhlídkové plošiny do Obřího dolu s impozantními výhledy na vodopády.

Po zhruba 30 minutách stoupání se objevujeme vrcholu Sněžky. Před námi vidíme jako první polskou restauraci, potom se objeví 14 metrů vysoká kaple sv. Vavřince a až potom objevíme českou Poštovnu. Ještě nedávno stála na české straně Sněžky chátrala budova České boudy z roku 1868, na jejím místě byla v letech 2005-2006 postavena nová Česká poštovna. Mezi lety 1899 a 2009 stála opodál budova původní poštovny, jež byla v červnu 2009 rozebrána a převezena na Javorovou skálu.Na vrchol v sezoně vyjde až deset tisíc návštěvníků , vše závisí na počasí a ročním období. A v budoucnosti se neplánuje další stavba na české straně hory. A ani zde nehledejme nový bod s výškou 1603 m n.m jedná se pouze o údaj pro kartografické účely , je zde starý základní trigonometrický bod s výškou 1 602,02 m nm. z roku 1824.

Během několika málo minut se obloha nad vrcholem zatáhla a spustila se opět ohromná průtrž mračen. Unikli jsme do polské restaurace, kde jsme se občerstvili. Je zde možno platit českými Korunami, avšak vrací Vám polské Zloté. Jídlo i pití bylo kvalitní a cena odpovídala nadmořské výšce. 30-ti minutová intenzivní průtrž mračen se během chviličky změnila ve slunč30-ti minutová intenzivní průtrž mračen se během chviličky změnila ve slunečné počasí, udělali jsme si tedy poslední snímky a vydali se lakovkou do Pece pod Sněžkou. Nová kabinková lanovka, která je v provozu od prosince 2013. Cesta k vrcholu trvá cca 20 minut.

Další informace a fotografie z výletu ...

Cestopisy a Výlety po Čechách : www.cysnews.cz 

Autor a foto : Jiří Cysař

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300