Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Náš dnešní výlet míří na hrad Červený Újezd nedaleko Prahy. Hrad vznikl jako soukromá stavba v letech 2001-2002 a záměrem bylo postavit historizující objekt vycházející z tradičních řemeslných postupů a odpovídající nárokům současnosti. Hrad na první pohled vůbec nepůsobí jako novodobá stavba, právě naopak.

   cerveny

Při naší návštěvě jsme se to, že je hrad vlastně "novostavba" dozvěděli až podle zlaté pamětní desky na nádvoří a při prohlídce hradních interiérů od průvodce. Hradní exteriéry tvoří krásná zahrada s několika tůněmi a potůčky, naplněná historickými objekty a budovami, posbíranými po celém území české republiky. Najdeme zde například historický větrný mlýn ze severních Čech, suchý záchod s holubníkem ze středních Čech a několik dřevěných budov, které sloužili jako například strážní věž či skladiště historických trakařů a nástrojů. Nádvoří hradu tvoří hradní studna a nádvoří obklopuje hradní ochoz v prvním patře, kde se nacházejí pokoje běžného obyvatelstva na straně jedná a šlechty na straně druhé. Na druhé straně je hlavní budova hradu, která je vyzdobena freskami. Po procházce hradních exteriérů nás čekala prohlídka interiérů.

Začali jsme na hradním nádvoří, kde jsme vstoupili do přízemí hradu v části pro běžné obyvatelstvo. Spodní místnosti jsou stylizovány do dobových dílen, takže tu najdeme například pekárnu, bednářství, vinařství atd. Dále prohlídka pokračuje do prvního patra, kde jsou pokoje naplněny a stylizovány do obydlí běžného obyvatelstva z různých částí Čech a Moravy. Najdeme zde například pokoj z Krkonoš, Středních Čech, Severní a Jižní Moravy a dalších. Prohlídka pokračuje do šlechtické částí, kde se nachází rytířský sál, zbrojnice a modlitebna a dobová kuchyně. Prohlídka byla s průvodcem a trvala zhruba 30 minut.

   cerveny1

Po prohlídce jsme zamířili do místí Krčmy, která nabízí dobová jídla a také široký staročeský jídelní lístek. Interiér krčmy je opět dekorován historickými předměty a ozdobami, počínaje kožešinami na stěnách přes nábytek a podlahou konče. Na jídle jsme si moc pochutnali a můžeme doporučit.

Stránky hradu : www.hrad-cervenyujezd.cz

Další informace a fotografie z výletu ...

Cestopisy a Výlety po Čechách : www.cysnews.cz

Fotografie a text : Tereza Kohoutová, Jakub Cysař

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300