Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Na rozhraní Polabské nížina a Českomoravské vrchoviny se v obci Bohdaneč nachází nová rozhledna a k této povede i náš dnešní výlet. Místem startu výletu je vlakové nádraží Zbraslavice v okrese Kutná Hora.

      vez

Pohodlně nás dovezl regionální vlak z Kutné Hory a my jsme se po prohlídce Zbraslavic, kde na náměstí stojí krásný kostel gotický farní kostel sv. Vavřince, jáhna a mučedníka postavený kolem roku 1220 a kašna ve tvaru kamene, vydali po žluté turistické značce směr Bohdaneč k rozhledně. Čekalo nás deset kilometrů pochodu a to většinou po rovině.
Opouštíme tedy obec a kolem opravené velké školy mírně stoupáme do svahu a míjíme místní rybník – koupaliště a nad hlavami nám přelétají letadla z letiště. Sídlí zde Aeroklub a my jdeme rovnoběžně s přistávací dráhou a zrovna vzlétaly a přistávaly malé sportovní letadla a tak jsme měli možnost vidět tyto zajímavé manévry pilotů z poměrně blízké vzdálenosti. Cesta po rovině mezi pastvinami s pasoucím se dobytkem byla rychlá a už po malé chvilce jsme se dostali k rozcestníku v Radvančicích. Zde jsme měli krásný výhled na rybníky a v dáli letiště a pomalu vstoupili do lesa.

Nyní cesta k rozhledně procházela lesem plným hub a to doslova. Všude kam oko dohlédla samá houba a to jistě i jedlé jelikož houbaři nosili plné košíky svých úlovků. My jsme měli však svůj cíl a tak houby se nás nemusely obávat. V lese byly také tři rybníky za sebou, kde poslední jsme si zašli prohlédnout a to Ludvičin rybník. U rozcestníku u Mohyly naše trasa se ubírala již přímo k rozhledně a to poslední tři kilometry, kde dva kilometry vedly dlouhou rovnou lesní cestou. Na konci dvě malé zatáčky a už vycházíme z lesa a vidíme před námi na otevřeném prostoru rozhlednu Bohdanku. Byly jsme v obci Řeplice u dalšího z nespočtu rybníků v tomto kraji.

Bohdanka je rozhledna, která se nachází severovýchodně obce Bohdaneč na Kutnohorsku v nadmořské výšce 498 m. Kóta patří geomorfologicky Třebětínské pahorkatině, západní části Světelské pahorkatiny.

Nyní nás pohled na rozhlednu hnal rychle vpřed a poslední kilometr byl nejrychlejší z celého výletu. A tak po deseti kilometrech se ocitáme pod 52,2 metrů vysokou rozhlednou a sedíme u občerstvení a načerpáváme energii na výstup po 217 schodech. Tato rozhledna byla otevřena v roce 2011 a je otevřena od dubna do října. Což znamená, že kdo letos chce navštívit toto místo má poslední šanci. Lze zde parkovat přímo pod rozhlednou a je zde kompletní zázemí včetně toalet.

Stránky provozovatele rozhledny - www.obecbohdanec.cz

A tak se po zaplacení vstupného, které činí 35 korun pro dospělého návštěvníka, stoupáme po dřevěném schodišti vedeném středem. Konstrukce rozhledny je kombinací dřeva a oceli kde převládá dřevěná složka a to především kulatina. Po dosažení 42 metrů se ocitáme na zastřešené vyhlídkové plošině s možností použití dalekohledu. Vyhlídka je impozantní, ale pro nás jen po nejbližším okolí, jelikož je nízká oblačnost. Avšak za dobré viditelnosti jsou vidět i Krkonoše.

Scházíme z rozhledny a jdeme do Bohdanče, kde cestou narazíme na místní prodejnu destilátů Agnes, jež má svou vlastní palírnu. Jsou zde slivovice, Jabkenice i další různé alkoholické přírodní destiláty a další sortiment pro gurmány. Jelikož my jsme zde měli konec naší túry a pokračovali až druhý den. Můžeme jen již doporučit trasu směr Štipoklasy po turistických trasách na vlakovou zastávku a zpět do Kutné Hory. Je to opět deset kilometrů.

Další informace a fotografie z výletu.....

Cestopisy a Výlety po Čechách : www.cysnews.cz

Autor a foto : Jiří Cysař

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300