Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Když se řekne Českosaské Švýcarsko, každému se pravděpodobně vybaví Pravčická brána, Hřensko či soutěsky říčky Kamenice. Národní park České Švýcarsko však nabízí mnohem více zajímavých míst i v méně známých lokalitách. Krajina pískovcových skal v severních Čechách se švýcarským horám příliš nepodobá, název zdejší oblasti dali v 18. století romantičtí malíři Anton Graff a Adrian Zingg , kterým čistá, neposkvrněná příroda pocitově připomínala Švýcarsko.

      mlyn

Vypravili jsme se do obce Jetřichovice. Jedním z turistických cílů je zde naučná stezka Jetřichovické skály, která byla vybudována v roce 1985. My jsme se však vydali po žluté turistické značce a podnikli nenáročný výlet kolem restaurace Starého Mlýna, po pohodlné lesní cestě podél potoku Jetřichovická Bělá s křišťálově čistou vodou a písčitým dnem. Po cca 3 km jsme došli ke zřícenině Dolského Mlýna. Písemné zmínky o tomto mlýnu sahají do 16. Století. Dolský mlýn měl důležité postavení mezi mlýny v kraji. Později sloužil jako výletní restaurace. Místo je známo spíše z filmových pohádek. Natáčela se zde Pyšná princezna, Ztracený princ či Peklo s princeznou. Voda v říčce Kamenici je tak průzračná, že se zde daří lososům. My odtud pokračujeme do Vysoké Lípy. Můžeme volit ze dvou variant cesty buď po modré turistické značce, která je náročnější, nebo odpočinkovou trasu vedoucí z části podél říčky Kamenice, potom vystoupáme na okraj obce, kde můžeme obdivovat tzv. podstávkové domy.

Náročná varianta v sobě skrývá prudké intenzivní stoupání soutěskou mezi skalními útvary zhruba půl kilometru a pak průchod Vysokou Lípou s výhledy do krajiny s nádhernými panoramatickými scenériemi.

Po obědě jsme pokračovali po žluté značce na skalní hrad Šaunštejn. Část cesty vede po asfaltové silnici, poté krátce stoupáme a pokračujeme lesem. První zmínka o tomto místě je z roku 1431. Byla zde nalezena keramika pocházející z 15. století. Skalní vyhlídky jsou přístupné pouze po žebříkových schodech, kterých je zde několik nad sebou. Výhled do okolní krajiny je však odměnou za náročný výstup.

      mlyn1

Od loupežnického hradu Šaunštejn je možné pokračovat dále po červené turistické značce k Malé Pravčické bráně, která je odtud vzdálena cca 1 km po náročné cestě po vrstevnici a po cestě po vrstevnicích kopce a stoupání po dřevěných schodech . Tento skalní útvar je „zmenšenou kopií" jednoho z nejpozoruhodnějších skalních útvarů, kterým je symbol NP České Švýcarsko - Pravčická brána, jejíž oblouk je 16 m vysoký a 27 m široký. Od Malé Pravčické brány nás červená turistická trasa dovede na Mezní Louku, která je křižovatkou mnoha turistických stezek a cyklostezek. Nejvíce proslulá je Gabrielina stezka vedoucí podél stěn k Pravčické bráně. Na Mezní Louku vedou také turistické trasy z Vysoké Lípy a to žlutá a modrá. Z Mezní Louky můžeme pokračovat po zelené značce na Meznou, odkud klesáme stále po zelené značce k soutěskám říčky Kamenice Tiché (Edmundově) a Divoké soutěsce.

My jsme se však vrátili kolem hradu Šaunštejn po stejné trase jako k němu k restauraci ve Vysoké Lípě a využili autobusu pro návrat do Jetřichovic. Výlet je z části pohodlný a nenáročný a z části může být náročný a i adrenalinový pokud vystoupáte na hrad a od Dolského mlýna jdete po modré značce. Proto je to vhodná kombinace výletu pro všechny skupiny turistů , jelikož jsou volitelné varianty cest. Pokud využijete všechny cíle je trasa dlouhá cca 14 km.

Další informace a fotografie z výletu ...

Cestopisy a Výlety po Čechách : www.cysnews.cz

Autor a foto : Jiří Cysař

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300