Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Na Slavnosti piva i na Drábské světničky vás může v sobotu 12. července dovézt parní vlak, který bude vypravený z Prahy-Braníka a jehož cílem bude Česká Lípa. Vlak potáhne lokomotiva řady 556 s přezdívkou Štokr.

     svijan

Na Svijanské slavnosti ze stanice Bakov nad Jizerou je vypravena náhradní autobusová doprava pro účastníky zdarma. Pivní slavnosti vás pozvou na bohatý hudební program kde jsou připraveny dvě hudební podia. První nabídne známé kapely a tváře české hudební scény, druhá alternativní muziku a méně známé umělce. ze známějších vybíráme Olympic nebo Martu Kubišovou. Samozřejmě pivní degustace, stánky s občertvením a zábava pro děti nebude chybět.A kdo se rozhodne zde zůstat do večera může se těšit na ohňostroj.

Další zastávkou kde je možné vystoupit a jít za pamětihodnostmi a přírodními útvary je Mladá Boleslav . Odtud opět je vypravena NAD do Mnichova Hradiště kde je možno navštívit místní zámek a to na přednostní prohlídku v 11:15 a13:00 hod s jízdenkou z parního vlaku.

Mnichovohradišťský zámecký areál je příkladem velkolepého barokního šlechtického sídla s téměř původní podobou z doby jejího vzniku.Vnitřní uspořádání zámku je ve srovnání s běžným typem zámeckých dispozic neobvyklé. Pravá polovina objektu, určena půdorysem renesančního zámku ve tvaru L, s jedním vchodem a velkým sálem v nároží, byla provedena v symetrické podobě také na levé polovině zámku a půdorysnového objektu byl doplněn do dnešního tvaru písmene U. V prvním patře zámku tak vznikly dva hlavní sály - dnešní přijímací sál a zámecké divadlo - s netypickým umístěním v rozích budovy. V roce 1945 propadl celý valdštejnský zámek konfiskaci, v roce 1966 převzalo zámek do správy Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje.

Další variantou je turistický výlet do Drábských světniček. Je to výlet zhruba kolem dvanácti kilometrů , včetně návratu na nádraží, kde většina trasy vede po rovině se závěrečným prudkým stoupáním k hradu vytesaném ve skalách .Hrad je vybudovaný v pískovcovém masivu, kde jsou vytesány tzv. světničky, což jsou místnosti s malými průzory vzájemně propojené soustavou dřevěných lávek a s padacím mostem. Samozřejmě již toto neuvidíme, je to popis jak vypadal hrad před husitskými válkami , protože z dochovaných historických pramenů zřejmě husité tento hrad vypálili. Nádherné výhledy do krajiny jsou nám odměnou za tento výšlap . Důležité upozornění je třeba si vybrat modrou turistickou trasu u nádraží, jenž je kratší než červenou , která je delší a vede lesem .

Další informace a fotografie ...

Cestopisy a Výlety po Čechách : www.cysnews.cz 

Autor a foto : Jiří Cysař

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300