Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Od neděle 27. července bude v pražské zoo otevřena nová a velmi netradiční expozice v prostorách bývalého Pavilonu velkých savců – Rezervace Bororo. Dříve zde byli sloni.

   bororo1

„Podle koncepce rozvoje Zoo Praha se má starý Pavilon velkých savců přeměnit na velkoryse pojatou expozici Amazonie. Přednost před jejím budováním má však protipovodňová ochrana zoologické zahrady a nový pavilon goril," uvádí Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Rozhodli jsme se proto chátrající starý sloninec, který stojí v samém srdci zoo, využít na příští leta jako prostor pro odpočinek dospělých a zábavu dětí. Věřím, že "stromová vesnice" bude pro návštěvníky mimořádně atraktivní.

Koncepčním záměrem Rezervace Bororo bylo přiblížit dětem atmosféru života obyvatel pralesa, stromových domů a pomocí stylizace vytvořit dojem fantazijní jihoamerické vesnice.
Nejvýraznějším prvkem a hlavní atrakcí je víceúrovňová dětská prolézačka, která se netradičním zpracováním a užitím motivů indiánské domorodé vesnice vymyká běžnému ztvárnění obdobných staveb. Jedná se o obrovský herní systém, sestavený z mnoha drobných domečků, které jsou vzájemně propojeny žebříky, schůdky, stupátky a provazy. Každá jednotlivá úroveň herního komplexu je nositelkou speciální atmosféry, barevnosti a doplňkových prvků. Tvůrci návrhu jsou mladí výtvarníci Jakub Nepraš a Matěj Hájek.

„Bororo od autorské dvojice Nepraš a Hájek oslnilo svou koncepcí a výjimečným zpracováním. To, jak následně probíhala realizace nápadu, s jakým nasazením a invenčním přístupem jejich tým přicházel, bylo fascinující," popisuje Jiří Malina, vedoucí projektu stavby Rezervace Bororo a náměstek Zoo Praha. „Kromě propracování výtvarné a obsahové stránky bylo naprosto zásadní zajistit bezpečnost všech prvků a sestavit celý areál tak, aby byl atraktivní pro návštěvníky všech věkových kategorií."
Součástí nově vybudovaného prostoru je i kavárna Amazonie a působivý amfiteátr pro prezentaci tréninku zvířat. V přilehlých prostorách Rezervace Bororo naleznou návštěvníci Terárium s plazy a venkovní expozici mravenečníků velkých.
Rezervace Bororo je dočasnou stavbou v prostorách starého slonince. „Až dojde na budování Amazonie, přesune se Rezervace Bororo do prostoru za Rozhlednou Obora do horní části areálu," uzavírá Miroslav Bobek.

   bororo

Další informace a fotografie z Borora ...

Cestopisy a Výlety po Čechách : www.cysnews.cz 

Autor a foto : Jiří Cysař

 

 

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300