Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator
Chci vyhledávat v:

Město Mariánské Lázně je světoznámé a jistě v tomto místě budeme hledat léčivé prameny nebo historicky známé budovy. Ale již málokoho napadne uspořádat náročný turistický výlet nad tímto místem. My jsme tak učinili a stálo to za vynaložené úsilí.

   vyhlidka

Samotný vznik lázní je opředen legendou o mladém řemeslnickém učni z Chebu. Cestou lesem do Teplé došel ke klokotajícímu prameni. Napil se z něj a znaven usnul. Ve snu se mu zjevila Panna Maria a levou rukou ukazovala na pramen, kterému pravou rukou žehnala. Když se hoch vzbudil, vytáhl motlitební knížku, aby se pomodlil. Při otevření našel mariánský obrázek a připevnil ho na strom, pod nímž usnul. Obrázek byl později nahrazen dřevěným, pramen se od té doby nazývá Mariánským a od toho vzniklé osídlení se nazývá Mariánskými Lázněmi.

Město připravilo pro turisty čtyři trasy a ony byly naším vodítkem a částečným průvodcem po okolí. Plynule jsme přecházely z jedné na druhou a tak obkroužili celé město. Start našeho výletu byl za Novými Lázněmi, kde jsme opustili město a začali stoupat do kopců nad tímto lázeňským místem. První trasa měla název Edwardova a nejdříve nás dovedla k místu s velkým dřevěným křížem a to Karlův kříž, odtud jsme pokračovali kolem Goethova obelisku, k první vyhlídce na trase a to na rozhlednu Hamelika. Stavba byla postavena stavitelem Fridrichem Zicklerem roku 1876 a je 20 metrů vysoká s nádherným výhledem do krajiny a to až na Cheb.

Po nádherných výhledech ve slunečném dni se vydáváme kolem obory a Bohemia parku s miniatury významných staveb v Čechách k soše Krakonoše u stejnojmenného hotelu. Socha se nyní nachází za plotem, leč je zatím přístupná. Hotel prochází celkovou rekonstrukcí a tak se můžeme občerstvit v dalších restauracích. Je zde také kabinková lanovka, jenž v sezoně vyváží turisty na toto místo přímo z lázní. My po obědě pokračujeme dále kolem jezdeckého areálu ke Kamzickému jezírku a to po silnici. Odtud již lesem k opravovanému hotelu Kamzík, zatím uzavřený, s výhledem do krajiny a pod hotelem s Pastýřským odpočívadlem . Zde bylo dvoupatrové odpočívadlo již v předminulém století, které se již nezachovalo, dnes je zde nově vybudované posezení s dřevěnými lavicemi. Od tohoto místa pokračujeme k odpočívadlu Opata Clementsa, kde nalezneme nejen výhled do krajiny ale také kamennou lavičku s nápisem vztahujícím se k opatovi. Kousíček nad tímto místem je Pomník Milenia , jenž byl obnoven na počátku nového tisíciletí. Odtud se již pomalu blížíme k nejvyššímu bodu našeho výletu, kterým je Mesczeryho vyhlídka. Ta ve výšce více než 700 m n.m. s nádherným dřevěným altánem shlíží na město Mariánské Lázně a my jsme zde mohli ve slunečném, ale na tomto místě velmi chladném počasí sledovat město a protilehlý svah nad městem.

Poté jsme klesali přímo do města a to kolem symbolického hřbitova 1. světové války a geoparku.. Cestou jsme shlédli Laskovu kapli a lanové centrum až kolem sousoší Goethe a múza jsme se dostali k Lesnímu prameni. Zde jsme se napodruhé ocitli přímo na okraji města a opět naše cesta pokračovala vzhůru do svahu a to poslední dnešní vyhlídce královny Karoly. Odtud byla vidět na protilehlém svahu rozhledna Hamelika tím jsme uzavřeli vyhlídkovou část výletu, kdy jsme ze všech míst v okolí lázeňského města měli možnost shlížet do krajiny. Poslední dvě vyhlídky byly z krásných dřevěných secesních altánů vyvedených v bílé barvě. Od této vyhlídky jsme pokračovali kolem hřbitova a Parku usmíření až k Medvědímu prameni a dále zpět do Mariánských Lázní.

Celý tento turistický výlet byl zhruba 12 km dlouhý se stoupáním i klesáním a s obědem a se zastávkami trval cca 5 hodin. Jelikož nám vodítkem, jak jsem na úvod psal, byly vycházkové trasy, je možné si zvolit jen část našeho výletu.

Další fotografie z výletu ...

Cestopisy a Výlety po Čechách : www.cysnews.cz 

Autor a foto : Jiří Cysař

  

bnr IB2016 GIF 300x300 01

 bej16 300x300